Гжегож Лято лисий крайній реактивний

Гжегож Лято: від «коня» до «яструба»

Свій перший матч за національну збірну Польщі Гжегож Лято провів 10 листопада 1971 року народження, останній-17 квітень 1984 року.Цей період можна сміливо назвати епохою Лято, що збіглася з епохою розквіту всього польського футболу.Або навпаки, епоха польського футболу збіглася з епохою розквіту Лято.8 квітня йому виповнилося 60 років.Ось лише кілька фактів з життя цієї чудової людини.

На початку 70-х після матчу молодіжних збірних СРСР і Польщі в Гданську в польській пресі його називали "вершником без голови", йому видали просто вбивчу характеристику: "Цей кінь вміє, може бути, робити все.Але тільки не грати в футбол ".

"Кінь" ж дебютував в національній команді за три роки до зоряного для своєї збірної чемпіонату світу в ФРН в 1974 році (де вона посіла третє місце), отримав "золото" Мюнхена-тисяча дев'ятсот сімдесят дві.Але на перших ролях він тоді ще не був.За весь олімпійський турнір він провів у справі всього 45 хвилин, виконували соло тоді Дейна, Гадоха і Любанськи.

Переломним для Лято став товариський матч з Болгарією в Варшаві в 1973 році, в якому він забив обидва голи (2: 0).З тих пір наставник команди Гурський став постійно визначати його в основу.У тому числі і на знаменитий відбірковий матч з Англією на "Уемблі", в якому поляки вирвали у неї путівку на чемпіонат світу.

На реактивного лисіючого правого крайнього поляків все звернули увагу вже в першому матчі ЧС-74 з Аргентиною.Лято треба було всього шість хвилин, щоб відкрити рахунок.Минуло ще дві хвилини, і Шармах подвоїв рахунок.В середині другого тайму Гжегож оформив дубль, і Аргентина була переможена-3: 2.Після матчу одна з газет назвала Лято "яструбом", і з тих пір це стало його найвідомішим прізвиськом.У той час Лято пробігав стометрівку за 10,8 сек.Як вважають поляки, це була найсильніша збірна Польщі за всю історію.Але її вистачило лише на те, щоб стати третьою на мундіалі.Першими двома командами тоді беззастережно були збірні ФРН і Голландії.

У матчі за третє місце Польща, знову-таки завдяки голу Лято, обіграла збірну Бразилії.Всього в тому турнірі він забив сім голів.Тоді на чемпіонаті світу у Лято і його партнерів була кумедна традиція: майже кожен гол вони відзначали триразовим поцілунками.

Та польська збірна на Олімпіаді в Монреалі дійшла до фіналу, але поступилася східним німцям (1: 3).Два наступні чемпіонати світу пройшли для Лято під знаком його протистояння з воротарем перуанської збірної Кірога.В Аргентині-+1978 при рахунку 1: 0 на користь збірної Польщі Лято ніс до носа зустрівся з Кірога, прокинув м'яч повз нього і почав тікати.Кірога, недовго думаючи, завалив його на землю.Часи були тоді ліберальні, і суддя того матчу обмежився лише жовтою карткою.Зараз би перуанці вигнали з поля, не замислюючись.Ситуація повторилася один до одного на наступному чемпіонаті світу в Італії, де шляху Польщі та Перу знову перетнулися.І знову виник момент, коли поляки вели в рахунку, а Кірога встав на шляху у Лято далеко за межами свого штрафного майданчика.Гжегож не став обводити Кірога, а замість цього по різаною траєкторії відправив м'яч повз нього в сітку.Це був його 10-й і останній гол на чемпіонатах світу.Поляки тоді (правда, в збірній виконував соло вже Збігнєв Бонек) теж дісталися до 3-го місця.Але ж була у нашої команди можливість їх зупинити, але на одному з етапів чемпіонату світу збірна СРСР зіграла з ними в тужливу нічию.

Лято після ЧС-74 кликали до себе "Кельн" і нью-йоркський "Космос", де він міг би грати пліч-о-пліч з самим Пеле, але влада не відпустили.Ох і бурчав він тоді на них.Цікаво, що б він сказав, граючи в СРСР? А "погана" польська влада таки відпустила його за кордон.У 1979-му він пішов в бельгійський "Локерен".Потім-ще далі: у 1982-му він відправився в мексиканський клуб "Атланті".Але не програв там і року, порвав ахіллове сухожилля і у великий футбол вже не повернувся.

Опинився на роздоріжжі: що робити? Вирушати додому, до Польщі? Там-повна розруха, продукти за картками.І раптом-дзвінок приятеля з Канади.Польська громада, яка проживає в Канаді, заснувала в 1976 році в Оттаві футбольний клуб, почесним президентом якого обрала Гжегожа Лято.

У Канаді Гжегожа допомогли налагодити свій бізнес (магазин спортивного одягу) і отримати канадське громадянство (на цю процедуру пішло чотири роки), не втративши при цьому польського.Робота була необтяжлива, від неробства він налягав на пиво.У 1992 році у Лято стався серцевий напад, і його госпіталізували.Але він поправився.У 1994-му йому запропонували очолити збірну країни.Але Лято відмовився.А зараз він очолює польську федерацію футболу.Євро-2012-на його плечах.І хоча проблем у Польщі, звичайно, менше, ніж у нас в плані підготовки до чемпіонату, але теж вистачає.Однак президент УЄФА Мішель Платіні йому вірить і навіть ні на хвилину не сумнівається, що Лято його не підведе.І він не підведе, можете не сумніватися.Такі, як Гжегож Лято, не підводять

Олексій Молостов "Київський Телеграф" 16-22 квітень 2010 №15 (517)